Povodom četvrte velike obnove hrama Vaznesenja Gospodnjeg u Čačku, učenici 4. razreda – 4/2 i 4/6 imali su zadatak da putem fotografije, crteža i pisane reči prikažu istoriju hrama.

Hram Vaznesenja Gospodnjeg, nekada poznat i kao manastir Bogorodice Gradačke, jedan je od najistaknutijih i najprepoznatljivijih simbola grada Čačka. Nemanjin brat Stracimir, kao oblasni vladar krajeva oko Morave, sagradio je ovaj manastir kao svoju zadužbinu na obali Zapadne Morave u peiodu od 1186. do 1190. godine. Postoji mogućnost da je hram sagrađen na temeljima ranohrišćanske bazilike koja datira još iz rimskog doba.

Još od samog nastanka manastir Bogorodice Gradačke zauzimao je visoko mesto u hijerarhiji Srpske Pravoslavne Crkve.

Kao zadužbina ktitora iz vladarske kuće, uživao je ugled „kraljevskog manastira“. Koračajući kroz istoriju ovog hrama, koračmo i kroz istoriju naših predaka koji su su nam ostavili zaveštanje da čuvamo naše bogato nasleđe, jer time čuvamo sebe.

Fotografije možete pogledati ovde.

veroučitelj

Petra Kovač